TIP NA PREŽITIE - PRVÁ NOC V LESE

14.04.2021



Plánujete svoju prvú noc v lese? Máme pre vás zopár tipov, ako ju prežiť v zdraví!

Pravda je, že väčšina ľudí má problém prvýkrát zaspať vo voľnej prírode. Všade okolo vás sa deje veľa života a veľa divej zveri bude robiť hluk. Cvrčky, sovy, vtáky a veľa ďalších zvierat budú počas noci komunikovať a vy kľudne môžete začuť strašidelný zvuk "výkrik".

Fakt: Výkrik líšky znie v noci strašidelne, podobne ako výkrik človeka. 

Nie je ľahké zaspať v novom prostredí. Niektorí ľudia prisahajú, že hneď ako si ľahnú, okamžite zaspia v spacáku. 

Ak nepatríte k málo šťastlivcom a máte problém so zaspávaním, vyskúšajte tieto tipy na spanie vonku:

  1. Vyberte si dobré miesto pre stan 
  2. Skladujte potraviny ďalej od stanu
  3. Noste oblečenie určené na spanie alebo aspoň suché oblečenie 
  4. Pred spaním sa vycikajte 
  5. Udržujte svetlo (teplo) v blízkosti 
  6. Vo svojom stane majte fľašu s vodou
  7. Ignorujte nočné zvuky (pomáha maska ​​na spanie a zátky, štuple do uší) 


1. Vyberte si dobré miesto pre stan 

Postavenie kempu na nerovnom, mäkkom podklade plnom rôznych trosiek a podrastu je zaručeným spôsobom ako stráviť mizernú noc - vyhnite sa tomu.

2. Skladujte potraviny ďalej od stanu

Divoká príroda je zvedavá a hladná a ak máte vo svojom stane jedlo alebo voňavé predmety, ako sú vlhčené obrúsky, korenie alebo mydlo, pozvete malých (aj veľkých) tvorov, aby sa na to pozreli. Viac turistov má problémy s myšami a veveričkami ako s medveďmi, ale stále je dobré držať jedlo mimo stanu. Ak si s medveďom netykáte, sprej (účinná látka axazepin) na medvede je skvelou voľbou.

3. Noste oblečenie určené na spanie alebo aspoň suché oblečenie

Zmeňte oblečenie, ktoré je nasiaknuté blatom, potom, prachom a nečistotami a vkĺznite do niečoho čistejšieho a pohodlnejšieho. Topánky majte mimo stanu. Nevyhnutná je samozrejme aj dobrá podložka (karimatka) a pohodlný spacák.

4. Pred spaním sa vycikajte

Toto vám dúfajme zabráni vstať uprostred noci. Ak ste niekto, kto musí ísť uprostred noci na toaletu doma, je pravdepodobné, že budete musieť vstať a venovať sa svojej práci aj vo voľnej prírode. 

5. Udržujte svetlo (teplo) v blízkosti

Divočina je v noci veľmi temná a chladná, takže majte v blízkosti svetlo vo forme ohňa, ktorý zároveň poslúži ako zdroj tepla. Možno budete musieť v noci vstať na toaletu, a to je prakticky nemožné urobiť bezpečne bez zdroja svetla.

6. Vo svojom stane majte fľašu s vodou

Ak budete mať uprostred noci smäd, pomôže vám fľaša s vodou.

7. Ignorujte nočné zvuky (pomáha maska ​​na spanie a zátky, štuple do uší)

Hororové filmy sú skutočne populárne a strašidelné príbehy a okolo táboráku sú uznávanou tradíciou pre všetkých táborníkov, ktorí kedy táborili vonku. Prirodzene, neznáma temná divočina rozprúdi u človeka fantáziu a pre nováčikov v kempingu je trochu desivým zážitkom. V skutočnom živote pre nás divočina nepredstavuje takmer žiadné riziko. Ľudia sú vyšší, väčší a ťažší ako väčšina zvierat, s ktorými by ste mohli prísť do styku a väčšina divočiny sa nás bojí. 

Možno však budete chcieť mať svoje lovecké nože stále pri sebe. 

Zver nebude riskovať kontakt s človekom, ale pôjde si svoje deň/noc a urobia si obvyklú prácu. Zvieratá vydávajú veľa hluku, aby navzájom komunikovali a väčšina ľudí tieto prirodzené zvuky nepozná. Niečo, čo znie strašidelne, môže byť len líška alebo jeleň, alebo len vták, ktorý bojuje s iným vtákom.

Oldai Concepts