TIP NA PREŽITIE - AKO ZALOŽIŤ OHEŇ V ZIME, NA SNEHU

21.01.2021


Založenie ohňa patrí medzi najdôležitejšie zručnosti v rámci prežitia. 

Pri zapaľovaní ohňa v chladných podmienkach (na snehu) je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Nie je to len príchod na nejaké miesto a zapálenie ohňa za pár minút.

Predtým ako začneš zakladať oheň:

Predtým, ako začnete robiť čokoľvek iné, vyberte si priestor, ktorý nie je príliš blízko v dosahu ničoho, čo by sa mohlo vznietiť z blúdiacich uhlíkov, ako sú stan, celta, stromy alebo kríky.

Vytvorte ohnisko - vyčistite oblasť od snehu, vykopte malú dieru v zemi. Ak je pôda zamrznutá, vyskladajte dno diery z kameňov. 

Začína sa to správnou iskrou:

Ak sa cesta dlhá tisíc míľ začína jedným krokom, dobrý táborák začína "správnou" iskrou. 

Oheň môžete založiť rôznymi spôsobmi. Či už sú to vetruvzdorné zápalky, kresadlo alebo obyčajný zapaľovač. Osobne, kresadlo je solídnou voľbou, pretože nikdy nedôjde.



Kvalitný podpaľ (prachno):

Prírodný podpaľ môžu byť horľavé veci, ako sú hobliny, lesné lišajníky, živica z ihličnatých stromov, kôra z mŕtveho stromu. Domáci podpaľ, ako staré noviny, toaleťák budú fungovať tiež fajn. 

Dva vynikajúce kutilské kúsky, ktoré sa dajú použiť ako podpaľ, sú žmolky zo sušičky prádla (ideálne z bielizne na báze bavlny) a verili by ste? Doritos

 


Obľúbený prírodný podpaľ je brezová kôra, pretože obsahuje olej z brezy, ktorý veľmi dobre horí (vďaka oleju horí aj navlhnutá).

Ďalšia skvelá voľba je drevo z ihličnanov, ako je céder, borovica, smrek.

Osobne odporúčam mastné drevo z mŕtvej borovice. Ako ho nájsť? Stačí si odseknúť spodný suchý konár borovice úplne tesne pri kmeni. Toto drevo obsahuje veľa živice, ktorá keď sa nastrúha nožom na malé hoblinky, krásne chytá a dlho horí.

Nazbierajte správne drevo - Raždie:

Aby ste udržali plameň v chode, musíte nájsť správne drevo. Nesprávne drevo by mohlo znehodnotiť vaše úsilie a nájsť palivové drevo pri teplotách pod nulou nie je žiadny piknik. Pod "správnym" drevom rozumieme drevo, ktoré je suché a nie vlhké. Zabráňte píleniu veľkých konárov zo živého stromu, pretože zapálenie dreva zo "živého" stromu trvá dlhšie, alebo sa kvôli vysokému obsahu vlhkosti jednoducho nezapáli vôbec. Jediné vetvy zo živých stromov, ktoré sa oplatí použiť, sú suché, nízko zavesené, ktoré sa ľahko odlamujú.

Nazbierajte raždie, v zimnom období je to hlavne smrekové raždie, zároveň je to najlepšie, čo sa dá v lese na rozpálenie ohňa nájsť.

Raždim sa myslia tenké vetvičky, ktoré sa rýchlo zapália od pripraveného podpaľu. Bez týchto tenkých vetvičiek by sme oheň zapaľovali veľmi ťažko, nakoľko hrubšie drevo sa nám od podpaľu zapáli len veľmi ťažko.

Prikladajte hrubšie drevo:

No a samozrejme nakoniec potrebujeme hrubšie drevo, ktoré nám dá veľa tepla a udrží oheň pri živote. Najlepšie je spráchnivelé drevo zo starých odumretých popadaných konárov.

Dôležitá rada na záver, dodržte postup a oheň Vás zahreje:

1. Vytvorte ohnisko

2. Pripravte si kvalitný podpaľ (prachno)

3. Nazbierajte správne (suché) drevo - Raždie

4. Zapáľte podpaľ a preneste pod pripravené raždie

5. Na horiace raždie prikladajte hrubšie (suché) drevo

6. Nenechajte oheň vyhasnúť

Oldai Concepts